Blog

Szűrők

Sajtlevest mindenkinek, aki fázik!

Nem lehet véletlen, hogy van belőle mexikói, holland, angol, olasz, francia, osztrák… Sőt, a jó magyar sajtleves leírása 1581(!)-ből ismert! Egyike a legmelengetőbb és egyben leghedonistább ételeknek. Igazi európai étel, világot meghódító útjára a bolygónak ebből a szegletéből indult. Sajtleves… Már ahogy kimondjuk is, átjár a melegség. Mert mit látunk lelki szemeink előtt, ha elhangzik a neve? A tányérban elnyújtózó sűrű, gőzölgő, illatos puhaságot, amelyen ropogós kenyérfalatok úsznak. Egy tányérnyi elégedettséget, és a biztonságot, hogyha már semmi nem kerül az asztalra, akkor is jóllakunk…

Mert az biztos, hogy ez nem fogyókúrás étel. Ahogyan a legjobb receptúrák esetén, az Interfood is többféle sajt felhasználásával készíti az ön által megrendelt sajtlevest, ami, természetesen, azt is jelenti, hogy a maximális ízhatás érdekében ebbe bizony zsírosabb sajtok is kerülnek. De hát ez az, ami melegít a téli zimankóban, olykor, egy-egy sűrű napon biztosan belefér. Persze a sajtról szokás rosszakat mondani; mi sem tagadjuk, hogy fogyasztásában a józan mértékletesség nem árt. De érdemes az étrendbe iktatni, mert sok kedvező élettani hatással bír.

A legtöbb sajtféle tartalmaz A-vitamint, B1- és B12-vitamint, foszfort, szelént és nátriumot. Lefordítva ez azt jelenti, hogy őrzi a szemünk egészségét és a látást, serkenti a szellemi tevékenységet és a megfelelő agyműködést, részt vesz a vérképzésben. Ha ez nem lenne elég, a sajt az egyik legjobb természetes kalcium-forrás, amely anyag elengedhetetlenül szükséges a csontok és a fogak épségéhez, valamint a vérnyomás karbantartásához is. És a sajt nagyon finom! Minél mélyebben ereszkedik valaki a sajtok világába, az állítás igazságtartalma annál világosabb lesz számára…

Ha tőlünk rendeli házhoz, apró, pirított zsemlekockákat csomagolunk önnek a leves mellé, és selymesen, krémesen kínáljuk ezt a fogást. Ha úgy dönt, hogy otthon készíti el, ami a fűszerezést illeti, kísérletezzen a fokhagymával, babérlevéllel, kakukkfűvel, de a sajtokat kellemesen egészíti ki a szerecsendió íze, a koriander vagy a semlegesebb petrezselyem is. Ha a kenyérkockát nem szereti, szórjon a sajtlevesbe chipset vagy levesgyöngyöt, de érdemes kipróbálnia pirított olajos magvakkal is, amennyiben nem félti a vonalait. Ha a sajton kívül mással is gazdagítaná a levest, tegyen hozzá almát, gombát, karfiolt, egyik sem fog csalódást okozni!

Végül egy titkos trükk az Interfood szakácsaitól. Ha a sajtlevesbe kicsi ecetet vagy bort is vegyít, elkerülheti, hogy kanalazáskor hosszú sajtszálak nyúljanak a szája és a tányérja között. Ez főleg akkor jöhet jól, ha a vendégeit kínálja ezzel a remek levessel, mert egyébként, titokban, mind szeretjük ezt a nyúlós játékot, amikor a sajtleves nemcsak felmelegít, hanem kicsit meg is nevettet egy téli napon…

Ez is érdekelheti

Rizst a tejbe!

Azt mondom: arroz con leche (spanyolul), sütlac (törökül), riisipuuro (finnül), ris a la Malte (svédül). Azt mondom fogyasztják Északtól (Skandinávia) Délig (mediterrán vidékek), Kelettől (India) Nyugatig (USA). Azt mondom lehet reggeli, tízórai, ebéd vagy uzsonna. Gyereknek vagy felnőttnek, akár hidegen, akár melegen… Miről is beszélek? Természetesen a világ egyik legelterjedtebb és legegyszerűbb finomságáról, a tejberizsről!…